Malá exkurze do výroby

Historie replik

Repliky sedacího čalouněného nábytku, který vám dnes nabízíme, mají svoji hlubokou historii. Počátek jejich výroby se datuje kolem  roku 1830 a  končí po 2. světové válce. Největší rozmach ve výrobě nastal v první polovině 20. století  za období tzv. První republiky. Tato technologie stará 100 roků však byla  po 2. světové válce  utlumena a nakonec zastavena úplně. Trh ovládly dnes již dobře známé polyuretany (pěny) a  nahradily tak  tradiční výplně. 

Použití tradičních technologií a postupů

Protože majitel firmy Petr Kupka zdědil po svém dědovi veškeré technologické postupy a znalosti tohoto oboru a sám má více jak 30leté praktické zkušenosti, můžeme dnes navázat na dovednosti starých mistrů a představit vám v nábytkářském oboru jako jediní v České republice naprostou špičku čalounického řemesla.

Výrobní proces

Výrobní proces replik  čalouněného nábytku se skládá z předem stanovených pravidel a při pečlivém dodržování všech pracovních postupů je vyroben dokonalý výrobek, poskytující vysoký komfort a dlouhou dobu životnosti.

Proto základem každého čalouněného výrobku musí být  kvalitně vyrobená dřevěná kostra z  vysušeného smrkového a bukového dřeva. Všechny kostry (rámy) jsou klíženy lepidly, které se vyznačují vysokou pružností a pevností spojů. 

Dalším krokem je správně zvolit vazbu ocelových spirálových pružin a vytvořit tak základní pružící vrstvu. Pro tento účel se cíleně používá hned několik druhů dvoukuželových spirálových pružin  s různými průměry ocelového drátu a počty závitů. Tyto pružiny se ručně našívají na jutové  popruhy umístěné na kostře a dále se pevně svazují konopnými a lněnými motouzy, ale tak,  aby se vzájemně nedotýkaly. Takto se může každá pružina sama za sebe  zvedat a klesat (stlačovat).   Tento originální a zatím ničím nepřekonaný způsob pružení skýtá zejména u koženého, ale i látkového potahu tu přednost, že po použití křesla anebo pohovky pružiny vytlačí kůži anebo látku vždy znovu nahoru, respektive hladce ji vypnou. 


Na  pružinový základ se z africké trávy (vysušené a nařezané listí palmy Žumary nízké) a juty ručně vytvoří tvar dle typu výrobku. Postupným tvarováním zvolených materiálů  vzniká  jeho základní vzhled. Vlastností africké trávy je její vysoká až 50tiletá životnost a prodyšnost.

Předposlední část pracovního procesu zahrnuje ruční vytvoření vyrovnávací vrstvy z koňských žíní. Tato vrstva zajišťuje danému výrobku  jeho konečný hladký tvar a dokonalý design. Koňské žíně stejně jako africká tráva mají  žíně dlouhodobou trvanlivost a zároveň jsou prodyšné, což rozhodně přispívá k vysokému komfortu užívání. 

Závěrečnou fází výroby bude potažení výrobku do látky anebo kůže a zdobení čalounickými a dekoračními materiály: paspule, střapce, borty, kroucené šňůry, knoflíky a třásně rozmanitých tvarů a barev. 

Na konec  bychom vás rádi upozornili na obrovský rozdíl mezi výrobou a zpracováváním ručně vázaných pružin (základní postupy jsme již výše popsali) a výrobou a následným zpracováním strojově vázaných pružin. Tyto dva výrobní procesy jsou od sebe naprosto odlišné a rozdíl poznáte nejen v komfortu, ale i v životnosti. Spousta prodejců vám bude chtít namluvit, že žádné zásadní rozdíly vlastně ani neexistují. Ale vy už dnes víte, že tomu tak není.